خرید بخاری برقی و نکات طلایی آن

با آمدن فصل سرما باید به فکر وسایل گرمایشی باشیم. در کشور ما وسایل گرمایشی متعددی مورد استفاده قرار می گیرد. شوفاژ، بخاری گازی، انواع هیترها و بخاری‌های برقی و البته در برخی نقاط دور دست و محروم از لوله کشی گاز، روستاهایی هستند که از بخاری‌های نفتی استفاده می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم شما را با خرید بخاری برقی آشنا کنیم، وسایلی کاربردی که در زمان‌هایی که ممکن است قطعی گاز داشته باشیم و یا بعضی جاهای خانه مثل اتاق‌ها که فاقد لوله کشی گاز باشند و نتوان در آن‌ها بخاری قرار داد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بخاری برقی وسیله‌ای گرمازاست که با استفاده از برق تولید گرما می‌کند. این نوع بخاری برای فضاهای کوچک طراحی شده است و بسیار مناسب اتاق ها، دفاتر کار و… است.

مزایا و معایب بخاری برقی

از مزایای این بخاری‌ها می‌توان به قابل حمل بودن آن‌ها، کوچک بودن، بازدهی خوب، قیمت مناسب و اینکه نیاز به دودکش ندارند اشاره کرد. معایب بخاری‌های برقی این است که برای گرم کردن فضاهای بزرگ جوابگو نیستند و اینکه باعث افزایش مصرف برق می‌شوند که با انتخاب محصولی با مصرف انرژی بهینه و یا استفاده مناسب از آن‌ها از مصرف انرژی بالا می‌توان پیشگیری نمود.

خرید بخاری برقی
خرید بخاری برقی

انواع بخاری برقی

بخاری‌های برقی در سه دسته: بخاری برقی تابشی، بخاری برقی فن‌دار و بخاری برقی کانوکتور تقسیم بندی می‌شوند.

  • بخاری برقی تابشی

در این نوع بخاری‌ها چند المنت حرارتی وجود دارد که تولید گرما می‌کنند، در پشت المنت‌ها یک صفحه بازتابنده باعث می شود گرمای حاصل از المنت‌ها تابانده شود و محیط اطراف را گرم می‌کند. توان این نوع بخاری برقی‌ها معمولاً بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ وات است و دارای ۲ تا ۳ المنت هستند. جنس المنت‌ها از کوارتز و یا لامپ هالوژن است.

  • بخاری برقی فن‌دار

همانطور که از اسم این نوع بخاری‌ها مشخص است، دستگاه دارای فن بوده که گرمای تولید شده از المنت‌ها را به کمک فن به چرخش در می‌آورد و باعث انتقال آن به محیط می‌شود. بخاری برقی فن‌دار از امنیت بالاتری برخوردار است و دارای ترموستات و سنسور اتوماتیک است و با گرم شدن محیط به طور اتوماتیک خاموش می‌شود. در برخی از این نوع بخاری برقی که به نام فن هیتر شناخته می شوند علاوه بر قابلیت ایجاد گرما به تنهایی نیز می‌توان از فن آن بدون ایجاد حرارت استفاده کرد، در اینصورت باد خنک تولید می‌شود و همانند پنکه عمل می‌کند که برای فصول گرم سال نیز کاربرد دارد.

  • بخاری برقی کانوکتور

این نوع بخاری برقی از دو نوع قبلی بزرگتر بوده و دارای فن است که می‌توان از فن آن نیز استفاده نکرد در اینصورت بی صدا بوده و همانند دو نوع قبل المنت‌ها مسئول تولید گرما و حرارت خواهند بود.

  • اجزای بخاری برقی

اجزای اصلی که در بخاری های برقی به طور ثابت وجود دارند عبارتند از: المنت، عایق بین المنت و بدنه، بدنه، کلید، سیم رابط.

  • المنت

المنت قطعه ای است از مقاومتی مفتولی که به دور آجر نسوز یا سرامیک پیچیده شده است. زمانی که جریان برق از المنت می‌گذرد تولید گرما و حرارت می‌کند (انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود). جنس مقاومت‌ها از کروم نیکل یا کروم آلومینیوم بوده و با توان‌های ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ وجود دارند.

  • عایق بین المنت و بدنه

بین المنت و بدنه عایقی وجود دارد که هم پایه‌های المنت بر روی آن قرار دارد و هم نقش عایق بودن را ایفا می‌کند. این عایق از جنس چینی بوده و از مقاومت حرارتی خوبی برخوردار است.

  • بدنه

بدنه بخاری برقی از نوع تابشی معمولاً از فلز ساخته می‌شوند چرا که فلز در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارد. اما عیبی که می‌توان به این جنس بدنه وارد کرد خطر برق گرفتگی است که به منظور جلوگیری از این مشکل تمهیداتی چون عایق ترمینال‌های ارتباطی و یا استفاده از پوشش‌های عایق در نظر می‌گیرند. انواع دیگر بخاری برقی از بدنه پلاستیکی و یا کائوچویی ساخته شده‌اند.

  • کلید

در بخاری برقی‌های تابشی براساس تعداد المنت‌ها، تعداد کلیدها را نیز در نظر می‌گیرند. کلیدها به صورت ساده و چراغ‌دار وجود دارند و دارای مقاومت‌های مختلف است اما اکثراً دارای مقاومت ۱۵۰ کیلواهم هستند.

  • سیم رابط

سیم رابط باعث انتقال جریان برق می‌شود. این سیم از نوع هادی مسی بوده و با پوششی از الیاف نسوز و یا الیاف نخی معمولی توانایی عبور جریان را دارد.

راهنمای خرید بخاری برقی

هنگام خرید انواع بخاری برقی بایستی نکاتی را در نظر داشته باشید از جمله:
توان

توان گرمایشی بالای بخاری برقی به عواملی چون تعداد المنت‌ها، پره‌ها و لامپ بخاری برقی مرتبط است. هر چه تعداد عوامل ذکر شده بیشتر باشد، گرمای تولید شده بخاری نیز افزایش می‌یابد اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که به همان نسبت مصرف برق نیز افزایش خواهد یافت.

متراژ محیط

معمولاً بخاری‌های برقی برای فضاهای کوچک نظیر اتاق‌ها و یا محل کار طراحی شده‌اند. برای فضاهای بزرگتر بهتر است از بخاری برقی فن‌دار استفاده کنید زیرا گرما را پخش می‌کنند و فضای بیشتری را گرم می‌کنند.

ترموستات

وجود ترموستات و امکان تنظیم درجه حرارت باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش ایمنی بخاری‌های برقی می‌شود. با وجود این عملکرد در بخاری برقی میزان گرمای بخاری برقی را بنابر شرایط تنظیم می‌کنید و از اتلاف انرژی جلوگیری خواهید کرد.

سنسور دما

این ویژگی به اینگونه عمل می‌کند که پس از رسیدن محیط به دمای مطلوب به طور اتوماتیک خاموش می‌شود و از اتلاف انرژی و مصرف بالای برق جلوگیری می‌کند.

تایمر

برخی از بخاری‌های برقی دارای تایمر هستند و می‌توان با تنظیم آن در ساعات مشخصی از شبانه‌روز دستگاه روشن و یا خاموش شود.

سیستم ایمنی

یکی از مهم‌ترین نکات توجه به سیستم ایمنی بخاری برقی است. بخاری‌های برقی با داشتن سیستم ایمنی قطع خودکار، مانع گرم شدن بیش از حد محیط و دستگاه شده و از آسیب رسیدن به دستگاه و یا ایجاد آتش سوزی در اثر حرارت زیاد جلوگیری خواهد کرد.

نوع فن و میزان صدا

در بخاری برقی‌های فن‌ دار، هرچه فن پرقدرت‌تر باشد سرعت انتقال گرما به محیط نیز افزایش می‌یابد. البته در عین حالی که فن قدرت بالایی داشته باشد بایستی از صدای کمی نیز برخوردار باشد.

 

گارانتی و خدمات پس از فروش

در تمامی لوازم برقی، داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش بسیار حائز اهمیت است.

 

نکات ایمنی استفاده از بخاری برقی

 

علیرغم تمهیدات ایمنی که برای بخاری‌های برقی در نظر گرفته شده است اما باز هم نگرانی‌هایی برای استفاده از این دستگاه و یا خطر ایجاد آتش سوزی وجود دارد و بایستی موارد ایمنی را رعایت کرد، به همین منظور، به چند نکته برای استفاده از بخاری برقی اشاره می‌شود:
بخاری برقی را دور از مواد قابل اشتعال و دور از پرده، مبل و لوازم چوبی و … قرار دهید.
بخاری برقی در معرض رفت و آمد و مکان‌های شلوغ قرار ندهید.
از نزدیک شدن کودکان به بخاری برقی خودداری کنید.

زمان‌هایی که از منزل خارج می‌شوید بخاری برقی را خاموش کرده و از برق بکشید.
بهتر است برای بخاری برقی از محافظ برق استفاده کنید.
هنگام خرید بخاری برقی از دارا بودن نشان استاندارد دستگاه اطمینان حاصل نمایید.
به هیچ وجه از بخاری برقی برای خشک کردن لباس و یا پختن و گرم کردن غذا استفاده نکنید.
اتصالات و سیم برق و بدنه دستگاه را بررسی کنید که خرابی و فرسودگی نداشته باشند.
از بخاری‌ برقی که المنت آن آسیب دیده و خراب است استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X